یکشنبه 14 اسفند‌ماه سال 1384 ساعت 04:17 ب.ظ

مصدق ، نهضت ملی ،14 اسفند

محمد مصدق، طالقانی ، مصدق

<<<<<<<<<<<<<<<<<

 

با توجه به اینکه متن سربازی که نامش آزاد نشد واکنش های موافق و مخالفی داشت و خواننده محترمی به نام ساناز حتی فرموده اند :.... مصدق از مردم جدا شد و لایق نام یک خیابان هم نیست . قسمتی از متن سخنرانی شادروان آیت ا...  طالقانی را که به مناسبت سالروزدر گذشت رهبر نهضت ملی ایران در اسفند 1357 بر مزار این سرباز راستین ملت ایراد فرموده اند می آوریم . همه ششدانگ خیابان های این مملکت هم مال شما ( مگه نیست ؟ ) هر اسمی دوست داشتید بگزارید ( بذارید ) بگذارید آرژانتین اگه اسم کم آوردید آرژانتین یک  و ..... فقط    چرا بعضی از ما دو رنگ بیشتر نمی شنا سیم سیاه و سفید .

 

گزیده ای از متن سخنرانی مرحوم آیت .. طالقانی به مناسبت سالروز در گذشت دکتر محمد مصدق رهبر نهضت ملی ایران

 

امروز روز خاطره انگیزی است برای ملت ما ، همه در پیرامون تربت شخصیتی مبارز و تاریخی جمع شده ایم، نام مرحوم دکتر مصدق برای همه ملت ایران و برای تاریخ ما و نهضت ما خاطره انگیز است.نام دکتر مصدق همان اندازه که برای هشیاری،بیداری،نهضت،مقاومت،قدرت ملی،خاطره انگیز است، به همان اندازه برای دشمنان ما،دشمنان داخلی و خارجی،استعمار خارجی و عوامل استعمار داخلی وحشت آور و نگرانی آور است.

دکتر مصدق ،نام او،راه و روش او مجموعه ایست از مبارزه بیش از نیم قرن ملت ایران ....

این نام واین مزار همیشه مورد توجه مردم ایران و دنیای آزاد و آزادیخواه بوده است و خواهد بود..

برادرها،فرزند ها!نهضتهای ایران را با هشیاری ارزیابی کنید ،تعصب،یک جهت بینی،یک بعد بینی همیشه ما را بیچاره و مخذول کرده است ...

یادم هست روزیکه گفتگو در بین مردم بود که مرحوم آیت..کاشانی حمایت از زاهدی می کند و توطئه ای در کار است به تنهایی رفتم منزل ایشان در همین قسمت پل چوبی،تنها بود در اتاقی به انتظارش نشستم آمد،ظرف خربزه ای در دستش بود بعنوان تعارف جلو من گرفت،تا خربزه را دیدم گفتم حضرت آیت ا... دارند زیر پایت پوست خربزه می گذارند،مواظب باش! گفت نه اینطور نیست من حواسم جمع است،گفتم من شما را مردی پاک ،مبارز( می دانم )،مبارزه های شما در عراق علیه انگلستان ،در نهضت عراق فراموش شدنی نیست شما این مزایا و این سوابق را دارید،درست متوجه و هشیار باشید تفرقه ایجاد نشود گفت خاطر تان جمع باشد . با همین مسایل جزئی و خصلت ها و غرور ها !! پناه بر خدا از غرور!

...برادرها،فرزند ها!چقدر انسان باید تجربه کند ؟ کافی نیست؟ تجربه های گذشته کافی نیست یک مقدار از خود بینی ها ( بکاهیم) مردم بین باشیم،خدا بین بشویم،خودمان را در این راه فراموش کنیم،آینده مان را بنگریم و ببینیم چقدر دشمن ها در کمین ما هستند نهضت دکتر مصدق دنیای خاورمیانه را تکان داد، ( به ) بدنبالش مصر انقلاب شد ،الجزایر انقلاب شد ولی ما محکوم شدیم ، ما متلاشی شدیم باز غارت گران ......

آیا این اتهامات به مصدق ، این شخصیتی که در تاریخ امتحان خودش را داده ، 50 ، 60 سال در مبارزه بوده می چسبید؟ فراخور مصدق بود ؟فراخور نهضت ملی بود؟

.. در این مسیر که سرمایه یک ملت است ، در این مسیر 50 ، 60 سال مبارزه تاریخش با اینکه در طبقه بالای کشور بود ، در ذره بین گذاشتند، در زندگیش یک نقطه ضعف پیدا کنند، که این مرد جایی سوء استفاده کرده است ، از مردم سوء استفاده کرده ؟ جایی کار بی بند باری کرده، دچار فحشا بوده ، ساخت و سازی با کسی داشته؟ با همه ذره بین هایی که گذاشتند ، نتوانستند . فقط بعضی ها که می دانستیم چگونه عنصرهایی هستند ، گفتند او آدم بی دینی بود . همین دکتر مصدقی که سرا پایش توحید بود و وصیّت نامه اش به نماز روزه به حج ، شاهد این بود که این مرد چقدر ایمان داشت ، متهمش کردند او بی دین است . عقیده به خدا و پیغمبر و رسالت ندارد. نتوانستند نقطه ضعفی در او پیدا کنند .این مهمترین مسئله است و الا از همانجا شروع می کردند.

هوای بدی برای من نیست،چهره های درخشانی هم در مقابل اند کنار قبر یک مرد تاریخی هم نشسته ام،هی می خواهم حرف بزنم ...خداوند همه ما را هشیار کند،خداوند همه ما را بیدار کند،خداوند ریشه های خود خواهی و تفرقه و اختلافات را از بین ما ببرد و همه اختلاف ها را با حسن تفاهم ،با اخلاص با نظر پاک ،با دید پاک بتوانیم برطرف کنیم .. 

  یک نظر از شما:

سلام
سپاسگذارم از لطف شما ................. می روم ودر خانه ام
می نشینم ومطالعه می کنم به امید اتحاد مستحکم همه
ایرانیان با هر عقیده ومسلکی من خود مذهبی هستم اما
یک ایرانی ام وایران را مثل جانم دوست دارم وبرایش جانم
را فدا می کنم من فرزند روز ملی شدن نفت هستم وپدرم
به جرم اعتراض ودرگیری شرکت نفت تسویه شد وبی خود
نیست که یک وطن پرست دوآتشه هستم وبعضی ها اذیتم می کنند اما زنان ومردان شرافتمند از ایران با نثار خونشان
در برابر بیگانگان دفاع می کنند من از طرف هم مسلکان کوته بین خود م هم مورد اذیت واقع می شوم ... با سپاس

شیدا 

 

لینک متن سخنرانی جهت درج در وبلاگ

 

 

برای مشاهده چند تصویر مصدق اینجا کلیک فرمایید

چنانچه مایل به دریافت خبر به روز شدن وبلاگ ویا تماس با نویسنده این وبلاگ میباشید به یاهو مسنجر خود این نشانی را اضافه کنید :

farsiyad {at }yahoo{dot}.com

 

 

 

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo